Off The Mat AA Rankings

February 15, 2017

OFF THE MAT AA STATE RANKINGS

VOLUME 24, ISSUE 6 FEBRUARY 8th, 2017

www.wrestlingskin.com ; www.lifeactivators.net

 106 

1. BEAU BAYLESS ..............10…Reynolds………………………..10

2. JOSH BOOZEL ...............11…Mount Union ................... 6

3. NATE SMITH .................09…Bishop McDevitt ............... 3

4. ELIJAH BUNDRO ...........09…Wilson Area ................... 11

5. JAMES GULLA ...............10…Hickory .......................... 10

6. ANTHONY GLASL ..........09…Brockway ......................... 9

7. KADEN CASSIDY............09…Bishop McCort ................. 6

8. STEVE MCGARVIE .........12…Fort LeBoeuf .................. 10

9. WILL BURGESS ..............10…Union City ...................... 10

10. MATTY COLLER .............09…Line Mountain........................ 4

11. KYLER ANSPACH ...........11…Northern Lebanon ............ 3

12. JACOB BLAIR ................09…Muncy ............................. 4

13. REESE VOLLMER ...............10…Port Allegany........................... 9

14. DEVON BLOSE……………..09…New Port………………………….3

15.  MAX LUPISELLA ................12…New Hope Solebury .......... 1

113 

1. JARET LANE ................11 ... Southern Columbia.......... 4

2. RITCH MARKULICS.......10…Notre Dame ................... 11

3. MANNY DOVSHEK .......11…Bentworth ....................... 7

4. KEELAN KUNSELMAN ..12…Brookville......................... 9

5. AUSTIN CLAYBAUGH....12…Bermudian Springs ........... 3

6. KYLE BUSH ..................11…Ridgway ........................... 9

7. WYATT LUTZ ...............11…Montoursville................... 4

8. AUSTIN BURKHART......10…Athens ............................. 4

9. JOHN CONSORTI .........11…Wilson Area ................... 11

10. GARRETT CORNELL ......10…Everett............................. 5

11. NICK ROSENGRANT .....10…Saucon Valley ................. 11

12. HUNTER THOMPSON ..10…Titusville ........................ 10

13. ZACHARY WARD..........10…Freedom .......................... 7

14. LANDON WEST............11…Bermudian Springs ........... 3

15. DYLAN WILLIAMS ........12…Chestnut Ridge ................. 5

16. COLBY BROZBURG .......12…Bloomsburg ..................... 4

120 

1. GAVIN TEASDALE..........11…Jefferson Morgan ............. 7

2. COLE RHONE ................11…Benton............................. 4

3. BRONSON GRABER .......10…Upper Dauphin................. 3

4. JOSH JONES .................10…Saucon Valley ................. 11

5. GAVIN PARK.................12…Brookville......................... 9

6. KENNY KISER ................09…Saegertown.................... 10

7. BAILY WEHR .................12…Northwestern Lehigh ...... 11

8. TREY HESS ....................12…Warrior Run ..................... 4

9. NICK OOSTERKAMP ......11…Harbor Creek.................. 10

10.  BYRON DAUBERT………….12…Forest Hills………………………6

11.  TYLER MARTIN……………..09…Bishop McDevitt………………3

12.  CALEB HOLLEY………………12…Boiling Springs…………………3

13.  JACOB POWERS.............10…Saint Joseph Prep ............. 6

14.  JOHN WHEELER .............12…Northwestern ................ 10

15.  MARKIS BRANFORD.......10…Wilson Area ................... 11

16.  RYAN MCGUIRE .............11…Notre Dame ................... 11

126 

1. BRIAN EARLSTON .........12…Line Mountain.................. 4

2. KOLLIN MYERS ..............10…Boiling Springs.................. 3

3. SAM SALLOT.................11…Harbor Creek.................. 10

4. ZACH CLARK .................12…Northern Bedford ............. 5

5. TANNER BALL ...............11…Pequea Valley .................. 3

6. DILLAN JEFFREY ............12…Burrell ............................. 7

7. AUSTIN CLAYBAUGH .....12…Bermudian Springs ........... 3

8. GAGE BAYLESS..............12…Reynolds ........................ 10

9. TYE VARNDELL .............10…Cambridge Springs.......... 10

10. JEREMY HANFORD........11…Warrior Run ..................... 4

11. COLLIN PASONE ...........11…Wilkes-Barre Meyers ........ 2

12. IZAC BENSON ...............12…Huntingdon...................... 6

13. NIC CANDELORE ...........11…Fort Cherry ...................... 7

14. KAI SORBIN ..................11…Brookville......................... 9

15. AUSTIN MIHALCHICK ....12…Mount Pleasant................ 7

16. TRISTAN PUGH .............09…Berlin-Brothersvalley ........ 5

132 

1. BRIAN COURTNEY .........12…Athens ............................. 4

2. GABE MILLER ................10…Pequea Valley .................. 3

3. JALIN HANKERSON .......12…Boiling Springs.................. 3

4. TYLER ALBERTS .............12…Elwood City ...................... 7

5. TYLER GRIFFITHS ..........11…Southmoreland ................ 7

6. HUNTER MICHAELS.......11…Reynolds ........................ 10

7. LIAM FLAHERTY……………11…Everett ............................ 5

8. CHARLIE BEATTY………….11…Marion Center .................  6

9. CALEB DOWLING ..........09…Saint Joseph Prep ............. 6

10. TREVOR LEONARD ........12…Northern Lebanon ............ 3

11. JEFF BENNETT ..............11…Hanover Area ................... 2

12. BODEE TOLBERT ...........11…Bishop McDevitt ............... 3

13. COLLIN KLINGER ...........12…Line Mountain.................. 4

14. BLAKE DANIEL ..............10…Notre Dame ................... 11

15. TYLER THOMPSON........11…Bradford .......................... 9

16. J. J. ROGGE ...................10…Greenville ...................... 10

138 

 1.   MAX MURIN ..................12…Central Cambria ............... 6

 2.   COLE MATTHEWS ..........11…Reynolds ........................ 10

 3.   CARNELL ANDREWS.......11…Bishop McCort ................. 6

 4.   TYLER SCOTT .................11…Huntingdon...................... 6

 5.   SAM HEPLER..................12…Tri Valley........................ 11

 6.   TANNER MCHUGH .........12…Tamaqua........................ 11

 7.   JAYDEN JOHNSON………...12…Bishop McDevitt .............. 3

 8.   ALEX CALDWELL…………...11…Ligonier Valley ................. 6

 9.   BRETT UHRIN………………..12…Valley View ...................... 2

10.  NOAH STAMM……………...11…Milton ............................. 4   

11.  BROCK SALVATORE……….11…Sharpsville ..................... 10    

12.  HUNTER WAGNER…………12…Titusville ....................... 10

13.  LOGAN MCCLAIN…………..11…Ridgway .......................... 9

14.  EVAN COURTS……………….10…Saint Joseph Prep ............ 6

15.  THAYNE LAWRENCE………09…Frazier............................. 7

16.  AUSTIN LEE……………………12…Berlin-Brothersvalley………5

145   

1. JUSTIN MCCOY .............11…Chestnut Ridge ................. 5

2. JOHN PIPA ...................12…Bishop McDevitt ............... 3

3. KODY KOMARA ............12…Freedom .......................... 7

4. DALLAS BULSAK…………..12…South Park........................ 7

5. TODD LANE………………….12…Southern Columbia........... 4

6. MIKE STUART ...............12…Benton............................. 4

7. GAGE CANAVINO .........12…Athens ............................. 4

8. MIKE CUSICK ................12…South Fayette................... 7

9. CHASE HAUCK ..............12…Reynolds ........................ 10

10. JASON JONES ...............11…Saucon Valley ................. 11

11. JARED HURD.................12…Penns Valley..................... 6

12. NATHAN HAUBERT ........10…Palisades........................ 11

13. LOGAN BENNETT………….12…Milton………………………………4

 14. JUDE MATTOCKS………….12…Saegertown…………………….10 

 15. COREY CHRISTIE ............11…Burrell ............................. 7  

 16. ETHAN KENNEDY………….12…Central…………………………….6  

152 

1. EDMOND RUTH ............10…Susquehanna Township .... 3

2. ROBERT PATRICK ..........11…Ligonier Valley.................. 6

3. CALEB CLYMER .............11…Northwestern Lehigh ...... 11

4. CALEB HETRICK.............11…Brookville......................... 9

5. CHASE ANKLAM ...........11…Pen Argyl ....................... 11

6. KAIDEN WINTERS .........12…Athens ............................. 4

7. BROCK BIDDLE ..............12…Central............................. 6

8. MITCH MILLBRAND.......12…Bloomsburg ..................... 4

9. BRIAN SHERMEYER .......12…Delone Catholic ................ 3

     10.    DEREK YINGLING ..........10…West Branch .................... 6

     11.    MICHAEL LINEMAN…… .12…Greenville ...................... 10

     12.    CADE LINN ...................09…Southern Columbia........... 4

     13.    JOSH HALEY..................12…Wyalusing ........................ 4

     14.   ASHTON WEST ..............12…Bermudian Springs ........... 3

     15.   ANDREW SHARER..........09…Penns Valley..................... 6

     16.   ISAAC KRAUSE...............10…Glendale .......................... 6

160 

1. GAVIN WILKERSON.......12…Reynolds ........................ 10

2. RYAN FARBER ...............12…Northern Lehigh ............. 11

3. LARRY BROWN .............12…Moshannon Valley............ 6

4. MORGAN DEREMER ......12…Chestnut Ridge ................. 5

5. SETH BANEY .................12…Huntingdon...................... 6

6. GAGE ARNOLD .............12…Coudersport..................... 9

7. CODY JENKINS..............12…South Allegany ................. 7

8. CREIGHTON EDSELL ......11…Wyalusing ........................ 4

9. CHRISTIAN CLUTTER......12…McGuffy........................... 7

10. COLTON RAPP ..............11…Clarion ............................. 9

11. JACOB KALLENBORN.....11…Port Allegany ................... 9

12. DEREK BROWN .............12…Penn Cambria................... 6

13. JAKE CARPENTER ..........11…Shamokin......................... 4

14. COLLIN FEGLEY .............10…Mahanoy Area ............... 11

15. HUNTER KENNEDY........11…Panther Valley................ 11

 16.  KYLE MYERS .................10…West Branch .................... 6

170 

1. JACOB OLIVER ..............12…Huntingdon...................... 6

2. DALTON GROUP ...........12…Susquenita ....................... 3

3. JARED MCGILL ..............10…Chestnut Ridge ................. 5

4. JULIAN GORRING ..........10…Fort LeBoeuf .................. 10

5. NATE BRADLEY .............12…Athens ............................. 4

6. NICK MCCLIMANS.........12…Sharon ........................... 10

7. KYLE BENNETT ..............12…Montoursville................... 4

8. TREY DELBAUGH ...........12…Lewisburg ........................ 4

9. MIKE KUSTENBAUTER ...10…Muncy ............................. 4

10. ZACK CASSIDY ..............12…Harbor Creek.................. 10

11. TYLER BURLEW .............11…Corry ............................. 10

12. MATT LEWANDOWSKI…11…Mahanoy Area ……………….11

13. ED MAPES ....................11…Wyalusing ........................ 4

14. BRUCE PAROLA ............12…Scranton Prep .................. 2

15. NICK ENOS ...................12…Sharpsville ..................... 10

16. CARL HARRIS ................10…Littlestown....................... 3

182 

1. CODY MULLIGAN ..........11…Saegertown.................... 10

2. LUKE FUNCK.................12…Northern Lebanon ............ 3

3. JOEL LEISE ....................12…Reynolds ........................ 10

4. DOMINIC FUNDY ..........10…Beth Center...................... 7

5. ANDREW SHEDLESKI .....11…Lewisburg ........................ 4

6. WES GRAHAM ..............12…Everett............................. 5

7. ANTHONY MARRA ........12…Burrell ............................. 7

8. ZACH ZIMMERMAN ......12…Troy................................. 4

9. NOAH CIELESKI .............12…Brookville......................... 9

10. DOMINIC DELUCA .........12…Derry Area ....................... 7

11. DEVAN EVANS..............12…Susquehanna Twsp ........... 3

12. CHRISTIAN HUTZELL ......12…Meyersdale ...................... 5

13. AUSTIN MCNAMEE .......12…Kennard Dale ................... 3

14. AUSTIN BARBER............12…Greater Johnstown ........... 6

 15.  BRYSON MILLER…………..12…Freedom………………………….7

 16.  JOE KOSS……………………..12…Towanda…………………………4

195                                                                                                                           

1. GAVIN HOFFMAN .........11…Montoursville................... 4

2. COLE NYE .....................12…Bishop McDevitt ............... 3

3. ANTHONY WALTERS .....11…Bishop McCort ................. 6

4. JARRED MOONEY .........12…Palmerton ...................... 11

5. BRADY MICKATAVAGE ..12…North Schuylkill .............. 11

6. NOAH FLESHMAN .........12…Bermudian Springs ........... 3

7. XAVIER MOLNAR ..........11…Brookville......................... 9

8. AUSTIN TAYLOR ............11…Boiling Springs.................. 3

9. JERRY MOORE ..............12…Blairsville ......................... 6

10. EXREE LOE ....................12…Greater Johnstown ........... 6

11. LANE REINWALD ..........12…Fort LeBoeuf .................. 10

12. IVAN BALAVAGE...........11…Scranton Prep .................. 2

 13.  JACOB MCMASTER........10…Greenville ...................... 10

 14.  DONNY GELNETT ..........10…Upper Dauphin................. 3

 15.  JARED SMITH................12…Central............................. 6

 16.  HUNTER TREMAIN ........12…North Star ........................ 5

220 

1. JOSIAH JONES ..............10…Bishop McCort ................. 6

2. DEVON FONTENEZ........12…Saucon Valley ................. 11

3. TYLER COOK .................11…Brookville......................... 9

4. JARRETT WALTERS ........12…Danville ........................... 4

5. BISHOP MCCOY ............11…South Side Beaver ............ 7

6. HUNTER POUST ............12…Muncy ............................. 4

7. JAKOB PAUL .................11…Halifax ............................. 3

8. COLE FULLER ................10…Western Wayne ............... 2

9. NOAH WIENCEK ...........12…Derry Area ....................... 7

10. CLAY VERBANAC ..........11…Cambridge Springs.......... 10

11. MAXWELL MASON .......12…Jersey Shore..................... 4

12. JAKE RYAN ...................09…Mount Union ................... 6

13. JORDAN WILSON ..........10…Sharon ........................... 10

14. COLLIN ASKINS .............12…Harborcreek ................... 10

15. TANNER WESTON .........11…Mapleton ......................... 7

16. TYLER ZEBROVIOUS ......12…Lakeview........................ 10

285  

1.   DAN SCHEIB ..................11…Tri Valley........................ 11

2.   EVAN SWEESEY..............12…Freedom .......................... 7

3.   TOBY CAHILL .................12…Berlin-Brothersvalley ........ 5

4.   NICK WINFIELD..............12…Southern Huntingdon ....... 6

5.   DAWSON OTIS...............12…Wyalusing ........................ 4

6.   GARRETT KIEFFER ..........12…Line Mountain.................. 4 

7. COLE RICKERT...............12…Reynolds ........................ 10

8. SAM RISHEL..................12…Mifflinburg....................... 4

9. STEVEN MCCLURE .........11…Curwensville .................... 9

10. COLTON MCCLAIN ........12…Ridgway ........................... 9

11. JEFFREY KRAEMER ........12…North East……………………..10

12. BRYCE PERKINS ............12…Delone Catholic……………….3

13. HUNTER BOHANNON ...12…Warrior Run ..................... 4

14. JUSTIN KRINER .............11…North Penn Liberty ........... 4

15. JOSH DAUBERMAN .......12…Hughesville ...................... 4

16. IAN MINNICH ...............12…Williams Valley ............... 11

         OTM 2017 DUAL MEET RANKINGS

1. REYNOLDS...........................  .................................... 10

2. SAUCON VALLEY ..................  .................................... 11

3. BROOKVILLE........................  ...................................... 9

4. SOUTHERN COLUMBIA.........  ...................................... 4

5. BISHOP MCDEVITT ...............  ...................................... 3

6. WYALUSING ........................  ...................................... 4

7. HARBOR CREEK ...................  .................................... 10

8. LINE MOUNTAIN .................  ...................................... 4

9. CHESTNUT RIDGE.................  ...................................... 5

10. NORTHERN LEBANON ..........  ...................................... 3

TRENDING NEWS

Comments

blog comments powered by Disqus