Year-end honors

July 6, 2013

2012-13 ATHLETES OF THE WEEK

Aug. 23 – Tom Nettles, Peters Township, golf

Aug. 30 – Loren Dukate, Waynesburg, golf

Sept. 6 – Yvon Martinez, Canon-McMillan, tennis

Sept. 13 – Teddy Dragich, Washington, soccer

Sept. 20 – Tyler Harris, McGuffey, soccer

Sept. 27 – Owen Miller, Burgettstown, golf

Oct. 4 – Kirsten McMichael, Ringgold, cross country

Oct. 11 – Sara Komer & Abby Cummings, Peters Township, tennis

Oct. 18 – Brian Coyne, South Fayette, soccer/football

Oct. 25 – Veronica Rothka, Canon-McMillan, soccer

Nov. 1 – D’Heaven Kelley, Washington, cross country

Nov. 8 – Veronica Latsko, Peters Township, soccer

Nov. 15 – James Hathaway, Canon-McMillan, soccer

Nov. 22 – Emily Franty, Peters Township, soccer

Dec. 13 – Nick Gavazzi, Charleroi, wrestling

Dec. 20 – Christian Koroly, Trinity, basketball

Dec. 27 – Morgan Berardi, Carmichaels, basketball

Jan. 3 – Connor Schram, Canon-McMillan, wrestling

Jan. 10 – Josh Wise, Washington, basketball

Jan. 17 – David Kincaid, Chartiers-Houston, wrestling

Jan. 24 – Dereck Riggleman, Mapletown, basketball

Jan. 31 – Courtnee McMasters, California, basketball

Feb. 7 – Dalton Macri, Canon-McMillan, wrestling

Feb. 14 – Sammie Weiss, McGuffey, basketball

Feb. 21 – Ryan Zalar, Jefferson-Morgan

Feb. 28 – Austin McDermitt, Burgettstown, wrestling

March 7 – Jake Temple, Avella, wrestling

March 28 – Haley Sutton, Chartiers-Houston, softball

April 4 – Chris Wastchak, Peters Township, baseball

April 11 – Erica Burns, Carmichaels, softball

April 18 – Bailey Bennington, West Greene, softball

April 25 – Kylie Knavish, Peters Township, track and field

May 2 – Frank Fortunato, Canon-McMillan, baseball

May 9 – Nick Riotto, Trinity, baseball

May 16 – Natalie Hilton, South Fayette, track and field

May 23 – Darius Spinks, Washington, track and field

May 30 – Alayna Astuto, Canon-McMillan, softball

June 6 – Alyssa Wise, Washington, track and field

June 13 – Brian Fisher, California, baseball

June 20 – Linda Rush, Canon-McMillan, softball

ATHLETES OF THE YEAR

O-R Athletes of the Year

2000

Michael Sutton, Washington

2001

Lanfer Simpson, Waynesburg

2002

Dan Mozes, Washington

2003

Colby Giles, Carmichaels

2004

Coleman Scott, Waynesburg

2005

Jeff Weiss, McGuffey

2006

Robert Heller, Ringgold

2007

Andrew Sweat, Trinity

2008

Dan Conley, Burgettstown

2009

Nick Wilcox, Peters Township

2010

Mike Hull, Canon-McMillan

2011

Christian Brumbaugh, South Fayette

2012

Dustin Fuller, Washington

2013

Cody Wiercioch, Canon-McMillan

Girls

2000

Kristen Lancas, Ringgold

2001

Shellie Cotton, Charleroi

2002

Jessica Perry, Peters Township

2003

Stephanie Kuhn, Ringgold

2004

Samantha Slagle, Beth-Center

2005

Ashley Young, Canon-McMillan

2006

Brianna Liebold, Chartiers-Houston

2007

Paige McMenamin, Peters Township

2008

Jenna Phillips, Washington

2009

Amanda Kennedy, Bentworth

2010

Taylor Schram, Canon-McMillan

2011

Shelli Spamer, Peters Township

2012

Jessie Merckle, Fort Cherry

2013

Veronica Latsko, Peters Township

ALL-DISTRICT BASKETBALL

Boys

Player of the Year

Josh Wise, Washington

First team

Evan Bonnaure, South Fayette

Josh Wise, Washington

Brett Haney, Canon-McMillan

Tanner Huffman, California

Gabe Pritz, Peters Township

Second team

Brian Fisher, California

Clintell Gillaspie, Monessen

Matt Indorante

Christian Koroly, Trinity

Brandon Lawless, Carmichaels

Third team

Cody Levine, Bentworth

Dereck Riggleman, Mapletown

Josh Mack, Burgettstown

C.J. Rudisill, South Fayette

Jim Diaz, Charleroi

Girls

Player of the Year

Sammie Weiss, McGuffey

First team

Olivia Lorusso, Canon-McMillan

Sammie Weiss, McGuffey

Morgan Berardi, Carmichaels

Courtnee McMasters, California

Mariah Ward, Monessen

Second team

Olivia English, Avella

Madison Raber, West Greene

Rachel Bellhy, Fort Cherry

Jenna Lucas, Fort Cherry

Taylor Pompei, Bentworth

Third team

Mya Gordon, Washington

Ashley Balzer, Chartiers-Houston

Josie Schmidt, Ringgold

Mia Woytovich, Charleroi

Caitlin McLuckie, South Fayette

ALL-DISTRICT FOOTBALL

Observer-Reporter Football Player of the Year

Shai McKenzie, RB, Washington

O-R Elite 11

Brett Brumbaugh, QB, South Fayette

Zach Challingsworth, WR/DB, South Fayette

Dustin Conti, RB/DL, Jefferson-Morgan

James Duchi, RB, McGuffey

Patrick Frey, RB, Trinity

Jaylin Kelly, LB, Washington

Mike Minjock, RB, Peters Township

Josh Mundell, RB, Carmichaels

Chavas Rawlins, QB, Monessen

Zach Thompson, WR, Avella

Garrett Vulcano, LB, Chartiers-Houston

ALL-STATE FOOTBALL

Class AA

Shai McKenzie, RB, Washington

Brett Brumbaugh, QB, South Fayette

Zach Challingsworth, WR, South Fayette

Jaylin Kelly, LB, Washington

Class A

Garrett Vulcano, LB, Chartiers-Houston

Chavas Rawlins, QB, Monessen

ALL-DISTRICT WRESTLING

Outstanding Wrestler

Cody Wiercioch, Canon-McMillan

First team

Alex Campbell, Canon-McMillan

Seth Carr, South Fayette

Solomon Chishko, Canon-McMillan

Dustin Conti, Jefferson-Morgan

John Demaske, Jefferson-Morgan

Mike Fetchet, South Fayette

Nick Gavazzi, Charleroi

A.C. Headlee, Waynesburg

Dalton Macri, Canon-McMillan

Connor Schram, Canon-McMillan

Jake Temple, Avella

Garrett Vulcano, Chartiers-Houston

Jared Walker, South Fayette

Second team

Brent Blacharczyk, McGuffey

Angelo Broglia, Canon-McMillan

Tyler Buckiso, Peters Township

Mike Carr, South Fayette

Grant Fetchet, South Fayette

Brendan Howard, Jefferson-Morgan

Cody Jacobs, West Greene

Matt Johnston, West Greene

Austin McDermitt, Burgettstown

Sammy Minor, Canon-McMillan

Brendan Price, Canon-McMillan

Jake Rothka, Bentworth

Tanner Sutton, Chartiers-Houston

Anthony Welsh, Beth-Center

ALL-STATE BASKETBALL

Boys

Class AA

Josh Wise, Washington, Guard, third team

Girls

Class AA

Sammie Weiss, McGuffey, Guard/Forward, second team

Class A

Mariah Ward, Monessen, Guard, second team

Morgan Berardi, Carmichaels, Guard, third team

ALL-DISTRICT BASEBALL

Player of the Year

Brian Fisher, California

First Team

Jordan Allen, Washington, P/CF

Kevin Forrester, Canon-McMillan, P

Frank Fortunato, Canon-McMillan, 3B

Brandon Lawless, Carmichaels, P

Josh Luko, California, SS/P

Michael Luketich, California, 2B

Dylan Pounds, Chartiers-Houston, P

Nick Riotto, Trinity, P/CF

Chris Wastchak, Peters Township, P/1B

Second Team

Adam Bell, Bentworth, P/IF

Mike Blasinsky, Carmichaels, C

Justin Davey, Canon-McMillan, 1B

Jordan Dicks, Jefferson-Morgan, SS

Mike Fetchet, South Fayette, OF/P

Josh Miller, Beth-Center, P/SS

Aaron Previsky, California, CF

Jonathan Spina, Washington, P

Kyle Witzberger, Fort Cherry, C/P

ALL-DISTRICT SOFTBALL

Player of the Year

Alayna Astuto, Canon-McMillan

First Team

Kayla Briggs, Chartiers-Houston, P/OF

Erica Burns, Carmichaels, P

Abby Cunningham, Peters Township, C

Olivia Gray, Trinity, SS

Olivia Lorusso, Canon-McMillan, 3B

Abby McCartney, Canon-McMillan, OF/C

Haley Sutton, Chartiers-Houston, 2B

Cassie Weiss, McGuffey, P

Giorgiana Zeremenko, Canon-McMillan, C

Second Team

Bailey Bennington, West Greene, P

Morgan Berardi, Carmichaels, SS

Caroline Cree, Carmichaels, 2B

Delaney Elling, Trinity, C

Kellyn Perich, Peters Township, P/OF

Linda Rush, Canon-McMillan, SS

Reagan Rush, Jefferson-Morgan, C

Toni Spossey, Chartiers-Houston, C/P

Lizzie Strain, Burgettstown, SS

TRENDING NEWS

Comments

blog comments powered by Disqus