Year-end honors

Bookmark and Share
Make text smaller Make text larger

2012-13 ATHLETES OF THE WEEK


Aug. 23 – Tom Nettles, Peters Township, golf


Aug. 30 – Loren Dukate, Waynesburg, golf


Sept. 6 – Yvon Martinez, Canon-McMillan, tennis


Sept. 13 – Teddy Dragich, Washington, soccer


Sept. 20 – Tyler Harris, McGuffey, soccer


Sept. 27 – Owen Miller, Burgettstown, golf


Oct. 4 – Kirsten McMichael, Ringgold, cross country


Oct. 11 – Sara Komer & Abby Cummings, Peters Township, tennis


Oct. 18 – Brian Coyne, South Fayette, soccer/football


Oct. 25 – Veronica Rothka, Canon-McMillan, soccer


Nov. 1 – D’Heaven Kelley, Washington, cross country


Nov. 8 – Veronica Latsko, Peters Township, soccer


Nov. 15 – James Hathaway, Canon-McMillan, soccer


Nov. 22 – Emily Franty, Peters Township, soccer


Dec. 13 – Nick Gavazzi, Charleroi, wrestling


Dec. 20 – Christian Koroly, Trinity, basketball


Dec. 27 – Morgan Berardi, Carmichaels, basketball


Jan. 3 – Connor Schram, Canon-McMillan, wrestling


Jan. 10 – Josh Wise, Washington, basketball


Jan. 17 – David Kincaid, Chartiers-Houston, wrestling


Jan. 24 – Dereck Riggleman, Mapletown, basketball


Jan. 31 – Courtnee McMasters, California, basketball


Feb. 7 – Dalton Macri, Canon-McMillan, wrestling


Feb. 14 – Sammie Weiss, McGuffey, basketball


Feb. 21 – Ryan Zalar, Jefferson-Morgan


Feb. 28 – Austin McDermitt, Burgettstown, wrestling


March 7 – Jake Temple, Avella, wrestling


March 28 – Haley Sutton, Chartiers-Houston, softball


April 4 – Chris Wastchak, Peters Township, baseball


April 11 – Erica Burns, Carmichaels, softball


April 18 – Bailey Bennington, West Greene, softball


April 25 – Kylie Knavish, Peters Township, track and field


May 2 – Frank Fortunato, Canon-McMillan, baseball


May 9 – Nick Riotto, Trinity, baseball


May 16 – Natalie Hilton, South Fayette, track and field


May 23 – Darius Spinks, Washington, track and field


May 30 – Alayna Astuto, Canon-McMillan, softball


June 6 – Alyssa Wise, Washington, track and field


June 13 – Brian Fisher, California, baseball


June 20 – Linda Rush, Canon-McMillan, softball



ATHLETES OF THE YEAR


O-R Athletes of the Year


2000


Michael Sutton, Washington


2001


Lanfer Simpson, Waynesburg


2002


Dan Mozes, Washington


2003


Colby Giles, Carmichaels


2004


Coleman Scott, Waynesburg


2005


Jeff Weiss, McGuffey


2006


Robert Heller, Ringgold


2007


Andrew Sweat, Trinity


2008


Dan Conley, Burgettstown


2009


Nick Wilcox, Peters Township


2010


Mike Hull, Canon-McMillan


2011


Christian Brumbaugh, South Fayette


2012


Dustin Fuller, Washington


2013


Cody Wiercioch, Canon-McMillan


Girls


2000


Kristen Lancas, Ringgold


2001


Shellie Cotton, Charleroi


2002


Jessica Perry, Peters Township


2003


Stephanie Kuhn, Ringgold


2004


Samantha Slagle, Beth-Center


2005


Ashley Young, Canon-McMillan


2006


Brianna Liebold, Chartiers-Houston


2007


Paige McMenamin, Peters Township


2008


Jenna Phillips, Washington


2009


Amanda Kennedy, Bentworth


2010


Taylor Schram, Canon-McMillan


2011


Shelli Spamer, Peters Township


2012


Jessie Merckle, Fort Cherry


2013


Veronica Latsko, Peters Township



ALL-DISTRICT BASKETBALL


Boys


Player of the Year


Josh Wise, Washington


First team


Evan Bonnaure, South Fayette


Josh Wise, Washington


Brett Haney, Canon-McMillan


Tanner Huffman, California


Gabe Pritz, Peters Township


Second team


Brian Fisher, California


Clintell Gillaspie, Monessen


Matt Indorante


Christian Koroly, Trinity


Brandon Lawless, Carmichaels


Third team


Cody Levine, Bentworth


Dereck Riggleman, Mapletown


Josh Mack, Burgettstown


C.J. Rudisill, South Fayette


Jim Diaz, Charleroi


Girls


Player of the Year


Sammie Weiss, McGuffey


First team


Olivia Lorusso, Canon-McMillan


Sammie Weiss, McGuffey


Morgan Berardi, Carmichaels


Courtnee McMasters, California


Mariah Ward, Monessen


Second team


Olivia English, Avella


Madison Raber, West Greene


Rachel Bellhy, Fort Cherry


Jenna Lucas, Fort Cherry


Taylor Pompei, Bentworth


Third team


Mya Gordon, Washington


Ashley Balzer, Chartiers-Houston


Josie Schmidt, Ringgold


Mia Woytovich, Charleroi


Caitlin McLuckie, South Fayette



ALL-DISTRICT FOOTBALL


Observer-Reporter Football Player of the Year


Shai McKenzie, RB, Washington


O-R Elite 11


Brett Brumbaugh, QB, South Fayette


Zach Challingsworth, WR/DB, South Fayette


Dustin Conti, RB/DL, Jefferson-Morgan


James Duchi, RB, McGuffey


Patrick Frey, RB, Trinity


Jaylin Kelly, LB, Washington


Mike Minjock, RB, Peters Township


Josh Mundell, RB, Carmichaels


Chavas Rawlins, QB, Monessen


Zach Thompson, WR, Avella


Garrett Vulcano, LB, Chartiers-Houston



ALL-STATE FOOTBALL


Class AA


Shai McKenzie, RB, Washington


Brett Brumbaugh, QB, South Fayette


Zach Challingsworth, WR, South Fayette


Jaylin Kelly, LB, Washington


Class A


Garrett Vulcano, LB, Chartiers-Houston


Chavas Rawlins, QB, Monessen



ALL-DISTRICT WRESTLING


Outstanding Wrestler


Cody Wiercioch, Canon-McMillan


First team


Alex Campbell, Canon-McMillan


Seth Carr, South Fayette


Solomon Chishko, Canon-McMillan


Dustin Conti, Jefferson-Morgan


John Demaske, Jefferson-Morgan


Mike Fetchet, South Fayette


Nick Gavazzi, Charleroi


A.C. Headlee, Waynesburg


Dalton Macri, Canon-McMillan


Connor Schram, Canon-McMillan


Jake Temple, Avella


Garrett Vulcano, Chartiers-Houston


Jared Walker, South Fayette


Second team


Brent Blacharczyk, McGuffey


Angelo Broglia, Canon-McMillan


Tyler Buckiso, Peters Township


Mike Carr, South Fayette


Grant Fetchet, South Fayette


Brendan Howard, Jefferson-Morgan


Cody Jacobs, West Greene


Matt Johnston, West Greene


Austin McDermitt, Burgettstown


Sammy Minor, Canon-McMillan


Brendan Price, Canon-McMillan


Jake Rothka, Bentworth


Tanner Sutton, Chartiers-Houston


Anthony Welsh, Beth-Center



ALL-STATE BASKETBALL


Boys


Class AA


Josh Wise, Washington, Guard, third team


Girls


Class AA


Sammie Weiss, McGuffey, Guard/Forward, second team


Class A


Mariah Ward, Monessen, Guard, second team


Morgan Berardi, Carmichaels, Guard, third team



ALL-DISTRICT BASEBALL


Player of the Year


Brian Fisher, California


First Team


Jordan Allen, Washington, P/CF


Kevin Forrester, Canon-McMillan, P


Frank Fortunato, Canon-McMillan, 3B


Brandon Lawless, Carmichaels, P


Josh Luko, California, SS/P


Michael Luketich, California, 2B


Dylan Pounds, Chartiers-Houston, P


Nick Riotto, Trinity, P/CF


Chris Wastchak, Peters Township, P/1B


Second Team


Adam Bell, Bentworth, P/IF


Mike Blasinsky, Carmichaels, C


Justin Davey, Canon-McMillan, 1B


Jordan Dicks, Jefferson-Morgan, SS


Mike Fetchet, South Fayette, OF/P


Josh Miller, Beth-Center, P/SS


Aaron Previsky, California, CF


Jonathan Spina, Washington, P


Kyle Witzberger, Fort Cherry, C/P



ALL-DISTRICT SOFTBALL


Player of the Year


Alayna Astuto, Canon-McMillan


First Team


Kayla Briggs, Chartiers-Houston, P/OF


Erica Burns, Carmichaels, P


Abby Cunningham, Peters Township, C


Olivia Gray, Trinity, SS


Olivia Lorusso, Canon-McMillan, 3B


Abby McCartney, Canon-McMillan, OF/C


Haley Sutton, Chartiers-Houston, 2B


Cassie Weiss, McGuffey, P


Giorgiana Zeremenko, Canon-McMillan, C


Second Team


Bailey Bennington, West Greene, P


Morgan Berardi, Carmichaels, SS


Caroline Cree, Carmichaels, 2B


Delaney Elling, Trinity, C


Kellyn Perich, Peters Township, P/OF


Linda Rush, Canon-McMillan, SS


Reagan Rush, Jefferson-Morgan, C


Toni Spossey, Chartiers-Houston, C/P


Lizzie Strain, Burgettstown, SS


Bookmark and Share Make text smaller Make text larger
comments powered by Disqus

Most Popular
September
2014
Thursday
18
S M T W T F S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
O-R's Poll Question of the Day